Prirodni plin je energent bez boje, okusa i mirisa. Nije otrovan, lakši je od zraka i izgara plavim plamenom. Zapaljiv je i eksplozivan. Prije nego što uđe u distributivni sustav plinu se dodaje kemijsko sredstvo (odorans) jakog i karakterističnog mirisa, kako bi se u slučaju propusnosti osjetio.
Prema karakteristikama izgaranja, odnosno toplinskom toku koji plin ostvaruje na plameniku plin razlikujemo kako bi se standardizirala proizvodnja plinske opreme. Najčešća je sljedeća podjela:
- Plinovi koji dobro izgaraju, lako se miješaju sa zrakom, izgaraju kratkim plavim plamenom, ne stvaraju čađu i ne dolazi do povrata plamena (gradski i koksni plin)
- Plinovi koji izgaraju nešto duljim plamenom, izgaranjem nastaje ugljični monoksid (CO) i dolazi do odvajanja plamena od izlaza sapnice (prirodni plin)
- Plinovi koji se lošije miješaju sa zrakom, vrhovi plamena su žute boje i izgaranjem se stvara čađa (ukapljeni naftni plin)
Moslavina Plin d.o.o. u distribucijskoj mreži koristi isključivo prirodni ili zemljani plin. Riječ je o fosilnom gorivu koje se najvećim dijelom ( 85 do 95 %) sastoji od metan (CH4), a to je najjednostavniji ugljikovodik bez mirisa i okusa. Nezapaljiv je, ali eksplozivan. Preostali udio su složeniji ugljikovodici, dušik (N) i ugljični dioksid(CO2). Najveći problem su upotrebi tog plina predstavlja nejednak udio metana ovisno o izvorištu pa je tako u ruskom plinu ima oko 98 % metana, a u nizozemskom 80 do 85 %.